444 84 63  |        |              |   ENGLISH

Türkiye'de İngilizce Eğitiminde İletişimsel Yaklaşımın Rolü

Yabancı dil öğrenmeye gelince özellikle İngilizce’de, genellikle öğrencilerin ilk aklına gelen şey iletişimdir.
 
Öğrencilerin çoğu başkalarıyla konuşmak ve iletişim kurabilmek amacıyla İngilizce öğrenmek ister. Dersin odağının dilbilgisi olduğu sınıflar öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirme konusunda başarısız olmuşlardır. İletişimsel Yaklaşım, konuların içerik içinde doğal olarak sunulmasına odaklanan İngilizce öğreniminde tanınmış yaklaşımlardan bir tanesidir.
 
Sınıf içindeki aktiviteler öğrenmeyi geliştirmek için gerçek iletişim etrafında döner. Örneğin, öğrenciler birbirleri hakkında kişisel bilgiler öğrenmek için sorular sorarlar ve kaynaşırlar. Bu yaklaşımda öğretmen öğrencilere imkan sağlayan kişi rolündedir, öğrencilerin rolü ise (bütün yeterlilik seviyelerinde: Beginner, Elemantary, Pre-intermediate, Intermediate, Upper, Advanced) bireysel değil işbirlikçidir.
 
Bu yaklaşımda öğrencilerin sınıf içi aktivitelerine katılmaları ve arkadaşlarıyla işbirliği içinde olup iletişim kurmaları gerekmektedir. Öğrencilerin iletişimsel yeteneklerini geliştirmek adına İletişimsel Yaklaşım üzerine yazılan birçok İngilizce ders kitabı vardır. Face2face Second Edition bunlardan biridir. Cambridge’in resmi sitesi Face2face Second Edition kitabı hakkında “Kelime bilgisi ve dilbilgisine eşit önem verilmiş ve dinleme ile sosyal durumlarda konuşmaya yoğun odaklanılmıştır.” demiştir.
 
Dünya çapındaki birçok İngilizce kursu Face2face Second Edition’ı öğrencilerin iletişim becerilerini arttırmak konusundaki etkililiği için seçmiştir. Face2face Second Edition’ın odağı sadece yapı değil daha çok konuşma, dinleme, okuma içinde kelime bilgisi ve gerçekçi içeriklerde telaffuzdur. Bu kitap özellikle çoğu akıllı tahta gibi modern eğitim araçlarıyla tam donanımlı birçok dil kursu bulunan İstanbul olmak üzere Türkiye’de pek çok İngilizce dil kursunun dikkatini çekmiştir.
 
Kadıköy, Mecidiyeköy, Bakırköy, Avcılar başta olmak üzere İstanbul’un dört köşesinde dörtten fazla ve Türkiye’nin Sivas gibi diğer şehirlerinde şubeleri olan tanınmış British Time İngilizce Dil Okulu ders kitabı olarak Face2face Second Edition’ı seçmiştir. Genç yetişkin ve yetişkinlerin İngilizce öğrenmedeki temel hedeflerinden biri İngilizce’yi akıcı ve doğru bir şekilde konuşabilmektir, bu yüzden bu öğrenciler derslerin odağının dlbilgisinden ziyade daha çok konuşma ve dinleme olması yönünden İletişimsel Yaklaşımın kullanıldığı dil okullarını tercih etmektedirler.
 
British Time İngilizce Dil Okulu, öğrencilerine her yeterlilik seviyesine göre programlanmış ücretsiz konuşma kulüpleri sunmaktadır. Stressiz ve arkadaş canlısı ortamı bulunan bu kulüplerde öğrencilere hem arkadaşlarıyla hem de öğretmenleriyle farklı konularda konuşma fırsatı sunulmaktadır.
 
British Time İngilizce Dil Okullarında çalışan öğretmenler nitelikli ve İletişimsel Yaklaşım hakkında bilgilidir ve öğrenciler için rol canlandırma, oyun, görüş paylaşma aktiviteleri, boşluk doldurma ve bilgi toplama aktiviteleri ile gerçekçi içerik oluşturma konusunda ellerinden geleni yapmaktadırlar. 
 
Sonuç olarak British Time derslerine katılan öğrenciler İngilizce iletişim kurma konusunda yüksek motivasyonludur. Bu sebeple İletişimsel Yaklaşım diğer öğretim yaklaşımlarına ve metodlarına kıyasla hem İngilizce Öğretmenleri hem de öğrencilerin gözünde yerini korumuştur.

Size bir telefon kadar yakınız. 444 84 63 numaralı çağrı merkezimizden bizlere ulaşabilir, 0533 157 93 05 whatsapp hattından bize yazabilir dilerseniz de 0533 157 93 05 sizi aramamız için bize sms atabilirsiniz.

ŞUBELERİMİZ
X
WHATSAPP İLE SOR!